ZA-POLSKA
Zdjęcie ze spektaklu

ZA-POLSKA

Agata Biziuk

Twórcy

Reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Marika Wojciechowska
Ruch sceniczny: Alisa Makarenko
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria światła: Monika Sidor

Obsada

Data premiery

22.09.2018

Czas trwania

80 min.

Rekomendowany wiek widzów

Od 16 lat.
Ikona określająca kategorię wiekową: młodzież i doroślimłodzież i dorośli

Bilet normalny – 45 zł
Bilet ulgowy – 42 zł
Bilet grupowy – 40 zł

Lustro postawione przed Narodem sto lat temu przez Zapolską stawiamy ponownie, ciekawi nowego odbicia i tego co ZA naszymi plecami....

Głównym bohaterem spektaklu jest Polska, to o Niej opowiadamy. Będziemy snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę. Jesteśmy narodem, który w wyjątkowy sposób celebruje idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Na warsztat wzięliśmy właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutujemy w kontekście współczesnych realiów. I chyba właśnie przez to jest to spektakl tragikomiczny...

Tytuł "Za-Polska" odnosi się bardziej do idei twórczości  Marii Janowskiej niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że  „Gabriela Zapolska" to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celna obserwatorka życia społecznego. Nasz tytuł zatem z jednej strony celuje w te właśnie jej obserwacje i diagnozy (między innymi słynną dulszczyznę),  z drugiej - w idee napędzające nasz patriotyzm, nasze kompleksy, mity i samobójcze zrywy. 

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

FESTIWALE, WYJAZDY:

  • 22.05.2019 - 32. Dni Sztuki Współczesnej (Białystok)
fot. Jakub Wittchen

Recenzje

„Byłam wbita w krzesło przez całe przedstawienie. „Za – Polska” w Teatrze Animacji naprawdę potrafi wstrząsnąć. Agata Biz...”
lubimyuczyc.blogspot.com,
czytaj całą recenzję
„"Henrietta Lacks" w reż. Anny Smolar z Teatru Nowego z Warszawy i "ZA-Polska" w reż. Agaty Biziuk z Teatru Animacji z Po...”
Monika Żmijewska,
czytaj całą recenzję
„Podczas DSW 2019 Teatr Animacji w Poznaniu przedstawił sztukę "ZA-Polska". Tekst napisała i wyreżyserowała Agata Biziuk....”
Jerzy Doroszkiewicz,
czytaj całą recenzję
„"Holoubek syn Picassa" Andreasa Pilgrima/Sebastiana Majewskiego w reż. Julii Szmyt w Teatrze Nowym, "Rodzina Addamsów" A...”
Mike Urbaniak, poznan.wyborcza.pl,
czytaj całą recenzję
„W Polsce rzeczywistej dwie zantagonizowane strony zażartego politycznego sporu cieszą się z wygranych wyborów. Analizują...”
Sylwia Klimek, kulturapoznan.pl,
czytaj całą recenzję
„Wystawiona w poznańskim Teatrze Animacji „Za-Polska” Agaty Biziuk to kolejny spektakl, który próbuje opisać i diagnozowa...”
Stanisław Godlewski, czaskultury.pl,
czytaj całą recenzję
„„Idzie Polska ścieżką krzywą” to zdanie powracające jak refren podczas spektaklu w poznańskim Teatrze Animacji. Jego głó...”
Piotr Dobrowolski, teatralny.pl,
czytaj całą recenzję
„- Mam wrażenie, że odbiera nam się prawo do decydowania o nas samych, dąży do kontroli ciała i myśli. Ja bym wolała mieć...”
Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl,
czytaj całą recenzję