Projekty

SMALL SIZE DAYS

Każdego roku, w ostatni weekend stycznia dołączamy do obchodów światowego święta SMALL SIZE DAYS. W ramach obchodów, prezentujemy spektakle i realizujemy warsztaty, a ponadto – tworzymy przestrzeń spotkania najmłodszych dzieci i ich opiekunów, z artystami. W ten sam sposób świętują teatry w wielu miejscach na świecie. 

To święto zainicjowane przez stowarzyszenie SMALL SIZE, które zrzesza artystów i teatry działające w obszarze sztuki dla najmłodszych widzów z całego świata. Obecnie stowarzyszenie liczy 100 członków. Od 2013 roku stowarzyszenie jest jedną z sieci ASSITEJ International

Co roku świętujemy pod hasłem „Sztuka nie jest kwestią wieku, lecz ciekawości”, ponieważ wierzymy, że każde dziecko, bez względu na wiek, ma prawo doświadczać sztuki i być pełnoprawnym uczestnikiem kultury!

Partnerem naszych działań dla najmłodszych widzów jest Art Fraction Foundation www.artfractionfoundation.org
 

Więcej o stowarzyszeniu: www.smallsizenetwork.org


 Logotyp Art Fraction Foundation Logotyp Small Size Days

 

UNICEF - projekt ”WSPÓLNIE”

Od listopada 2022 do czerwca 2023, mamy zaszczyt uczestniczyć w projekcie „WSPÓLNIE” realizowanym przy wsparciu UNICEF i Miasta Poznań. Celem programu jest wsparcie działań kulturalnych na rzecz integracji osób z doświadczeniem uchodźczym w Poznaniu.

W ramach projektu realizujemy szereg działań adresowanych do szerokiej publiczności – warsztatów, spektakli i wydarzeń artystycznych. Osią działań jest program rezydencji artystycznych w ramach których twórcy z Ukrainy i Białorusi dołączyli do zespołu Teatru Animacji.

W ramach projektu zaplanowano ponad 60 wydarzeń, a tym:
- dwie premiery: „Wielki mały świat” (grudzień 2022), „Cała nadzieja w jajku” (czerwiec 2023)
- trzy cykle warsztatowe: „Sąsiedzi”, „Razem-proste”, warsztaty teatralne dla młodzieży.
- prezentacje spektakli gościnnych, m.in.: „Wielkie rzeczy”, „KUUKI”, „Dziadek”, „Hop w kosmos”, „Skok na księżyc”, „Fatamorgana”.
- oraz liczne warsztaty plastyczno-teatralne.

Uzupełnieniem działań jest zapewnienie wielojęzycznej obsługi widowni podczas wszystkich wydarzeń Teatru Animacji oraz uzupełnienie wizyty w teatrze o tłumaczenia streszczeń spektakli na język ukraiński.

 

FESTIWAL NAJMŁODSZYCH

To najbardziej radosny, najfajniejszy i najmocniej integrujący festiwal sztuki dla najnajmłodszych. Od 2021 jesteśmy partnerem Art Fraction Foundation w realizacji FESTIWALU NAJMŁODSZYCH. Festiwal odbywa się w pierwszym tygodniu lipca i kierowany jest do najmłodszej widowni, czyli dzieci od 0 do 5 lat. Każdego roku podczas festiwalu prezentowane są spektakle z Polski i Europy (czasem i świata), wystawy, instalacje i różnorodne warsztaty, a wszystko po to, by połączyć najmniejsze dzieci i bliskich im dorosłych we wspólnym doświadczaniu sztuki.

Najbliższa edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 28 czerwca do 2 lipca 2023. 

Więcej informacji: www.festiwalnajmlodszych.pl 

Pierwsza edycja odbyła się w 2021 roku.

logotyp Festiwalu Najmłodszych   Logotyp Art Fraction Foundation

 

MAPPING

W 2018 roku, we współpracy z Art Fraction Foundation, dołączyliśmy do projektu współpracy wpieranego przez program Kreatywna Europa pn. „Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years”. Projekt realizowany od grudnia 2018 do listopada 2023.

Mapping to artystyczny projekt badawczy, który skupia się na budowaniu poprzez zmysły relacji z dziećmi w wieku od 0 do 6 lat. Relacja ta opiera się na sztukach performatywnych, a koncentruje się przede wszystkim na idei „dziecięcy odbiorca dzisiaj – nie jutro”. 

"Dzieci, szczególnie najmłodsze, to „nowe podmioty w świecie” – nieustannie ów świat odkrywają, a wraz z nim odkrywają siebie. Nie mają jeszcze ustalonych kryteriów, nie oceniają i nie klasyfikują, a postrzegają – widzą estetykę na każdym poziomie jej reprezentacji. Obserwując dziecko możemy odbierać sygnały, te szczególne „momenty przeżycia estetycznego” doświadczane w jego kontakcie ze sztuką. To chwile, w których mały odbiorca pozostaje niezwykle wrażliwy, trwa w zespojeniu z własnym odkryciem."


W projekcie Mapping, obejmującym całe terytorium Unii Europejskiej, uczestniczy 18 partnerów z 17 krajów europejskich: Toihaus Theater, Austria | Théâtre de La Guimbarde, Belgia | Madam Bach, Dania | Dance Theatre Auraco, Finlandia | Commune de Limoges, Francja | Helios Theater, Niemcy | Artika, Grecja | Kolibri Puppet Theatre, Węgry | Baboro International Children’s Festival, Irlandia | La Baracca ONLUS  (Lider projektu), Włochy | Bologna Fiere/Bologna Children’s Book Fair, Włochy | De Stillte, Holandia | Teatr Animacji, Polska | Teatrul Ion Creanga, Rumunia | Lutkovno Gledalisce Ljubljana, Słowenia | Teatro Paraíso, Hiszpania | Teater Tre, Szwecja | Polka Theatre, Wielka Brytania. 

Projekt realizowany był we współpracy ze Small size (sieć wspierająca rozpowszechnianie teatru dla najmłodszych na świecie).


Więcej informacji o projekcie: www.mapping-project.eu

Partnerem naszych działań w projekcie był Art Fraction Foundation: www.artfractionfoundation.org
 
W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące działania:

 

1. KOPRODUKCJA– każdy z partnerów projektu MAPPING przygotowuje premierowy spektakl, który prezentowany będzie na festiwalach w instytucjach partnerskich. Teatr Animacji zrealizował następującą premierę 1 czerwca 2021:

„O CZYM SZEPCZE LAS” (koprodukcja z Art Fraction Foundation)
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia, kostiumy: Barbara Małecka
muzyka: Wacław Zimpel
wizualizacje: Paulina Ptaszyńska, Bartosz Posacki
obsada: Anna Domalewska, Zuzanna Łuczak Wiśniewska / Alicja Helfojer, Aleksandra Leszczyńska / Marcin Chomicki

Dotychczas spektakl prezentowany był wielokrotnie w siedzibie Teatru Animacji, a także na następujących festiwalach:
- HAZIARABA IN THE MAPPING  w dwóch baskijskich miejscowościach: Vitoria-Gasteiz i Pampelunie (Hiszpania)
- Visioni di Futuro, visioni dio teatro w La Baracca Testoni Ragazzi w Bolonii (Włochy)
- Festiwal Pozytywka w Bydgoszczy
- Festiwal Malutki – Mały Teatr w Tychach
- Sztuka Szuka Malucha w Wielkopolsce – prezentacje w Kotlinie i Damasławku
- Festiwal Najmłodszych (Poznań)
- Festiwal Teatrów dla Dzieci w Nowohuckim Centrum Kultury (Kraków)
- w maju odbył się wyjazd na festiwal w Atenach organizowany przez Teatr Artika (Grecja)


2. FESTIWALE:

MAPPING FESTIVAL realizowany przez TEATR ANIMACJI W POZNANIU w ramach projektu Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years, w ramach którego odbyły się prezentacje 5 spektakli zagranicznych ("Poczekaj chwilę" de Stilte z Holandii, „Marzenia" Teatru TRE ze Szwecji, "NATANAM" Da.Te. Danza z Hiszpanii, "Rosnąć" Teatru Madam Bach z Danii, "Okręgi" Teatru Helios z Niemiec.

FESTIWAL realizowany był we współpracy z ART FRACTION FOUNDATION w ramach projektu FESTIWAL NAJMŁODSZYCH – festiwalu dla najmłodszych widzów realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Poznań. 
 

3. W 2023 roku odbyły się działania:

- Festiwal MAPPING: 28.06-2.07.2023 - Festiwal Najmłodszych
- premiera spektaklu dla dzieci od 2 do 5 lat – wrzesień 2023, "Tu mieszkamy" Barbary Małeckiej i Alicji Morawskiej-Rubczak zrealizowany w koprodukcji z Art Fraction Foundation.

 

Logotyp Art Fraction FoundationInformacja o finansowaniu projektu z Programu Kreatywna Europa.Logotyp Programu Mapping.